Blog

Geleneksel tahsilat yönteminde tahsilattan sorumlu kişinin öncelikle yaptığı işe fazlasıyla hakim olması gerekmektedir. Genel olarak müşteriyle birebir iletişim içinde olan kişi satış işlemini gerçekleştiren kişidir. Dolayısıyla tahsilat işlemlerinden sorumlu olan kişi de çoğunlukla satış işlemini gerçekleştiren kişi olmaktadır. Bu noktada birtakım sorunlar yaşanabilir. Şöyle ki, satış personelleri prim sistemiyle çalıştığı için satış sırasında firmalara birtakım iskontolar yapabilir, vadeli ödemeler, çek ya da senet gibi seçenekler sunabilir. Dolayısıyla alacakları tahsil etmek zorlaşır. Bu durum firmalar tarafından istenmeyen bir durumdur. Her firma alacağını tam miktarda ve tam zamanında almayı ister.
Ticari faaliyet içerisinde olan her kurum ve kuruluşun başlıca amacı ticaretini yaptığı ürünün veya verdiği hizmetin karşılığını maddi olarak almak, kısacası kar etmektir. Ancak kar etmek yetmez, alacakları mutlak suretle tahsil etmek gerekir. Geçmişten bugüne çoğu firma sattığı malın veya verdiği hizmetin karşılığını tahsil etmekte zorlanmaktadır. Bunun birçok nedeni olabilir ancak alacaklı olan taraf nedenlerinden ziyade sonuçlara odaklı ilerlemektedir. Kendi ticari aktivitesini kesintisiz bir şekilde sürdürebilmesi için alacak-verecek çarkının belirli bir istikrarda gitmesi gerekir. Aksi halde ticari faaliyet tehlikeye girebilir hatta son bulabilir.
Online tahsilat yazılımlarının sağladığı en büyük faydalardan biri sanal POS oluşturabilmek, birden fazla bankanın kartını kullanabilmek ve bu işi 7 / 24 yapabiliyor olmaktır.
Online tahsilat yazılımları muhasebe yükünü gerçekten hafifletiyor mu? Bu soruyu yanıtlamadan önce online tahsilat yazılımlarının muhasebe tarafına sağlayacağı faydaları inceleyelim.
Günümüzde neredeyse herkesin akıllı telefon kullandığı bir gerçek. Bu gerçek, beraberinde hayatlarımıza belirli başlı kolaylıklar da getiriyor. Bu noktada ceplerimizde taşıdığımız telefonları ortaya çıkartmanın tam da zamanı.
Şirketlerin müşterilerinden alacaklarını toplaması veya belirli bir süre içerisinde, yasal çerçeve dahilinde alınmasına tahsilat denir. Firmaların alacaklarını tahsil edebilmesi için belli başlı klasik yöntemler vardır. Ancak günümüz teknoloji çağında bu anlayış yerini yavaş yavaş online tahsilat sistemine bırakmaktadır.
Esnafların en hassas oldukları konuların başında tahsilat işlemleri gelmektedir. Ödeme günü yaklaştıkça alacaklı da olsa borçlu da olsa tahsilat işini bir an önce sorunsuz şekilde halletmek ister. Bu bakımdan esnaflar kendilerini geleneksel tahsilata daha yakın görürler. İnternet üzerinden yapılan işlemlerin güvenli olduğuna ikna olmakta zorlanırlar. Bunun tek sebebi “alışkanlıklarıdır”.
Bulunduğunuz ülke dışında da ticaret yapabilir, alacaklarınızı yine online tahsilat sistemi aracılığıyla tahsil edebilirsiniz. Bir başka deyişle e-ihracat yapıyorsanız da bu sistemden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Peki bu ne anlama gelmektedir?
Bayiler ve onların alt bayileri eş zamanlı olarak bu uygulamadan faydalanarak olası birçok sorunun önüne geçme imkanı bulur. Ana bayi alt bayilerine özel olarak kullanıcı adı ve şifre oluşturabilir. Alt bayiler bu kullanıcı bilgileri ile sisteme giriş yapabilir. Bayiler cari ödemelerini sanal POS üzerinden tahsil edebilirler.

ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN

.tahsildar.com.tr Site adınızı girerken lütfen aşağıdaki kurallara dikkat ediniz. Siteniz tahsildar.com.tr'nin subdomaini olarak açılacağından dolayı;
  • Site adınız www ile başlayamaz.
  • Site adınızın sonunda .com veya com.tr uzantıları olarak giriş yapılamaz.
  • Site adınız (ç,ş,ı,ö) gibi Türkçe karakter içeremez.
  • Site adınızda büyük harf kullanmayınız.
  • Hatalı giriş örnekleri "www.abc.com , abc.com "
  • Doğru giriş örnekleri "abc, siteadim"